Endüstriyel Temizlik

2007 yılında İstanbul’da kurulan Tıkıntı Gıda Turizm İnş. İth. San. Ve Tic. Ltd. Şti. Catering firması, konusunda uzman ve deneyimli personeli ile firmalara toplu yemek ve temizlik hizmetleri vermektedir.

Fabrika, imalathane ve depo gibi işyerleri çalışan personellerin sağlığıyla beraber toplum sağlığıyla da bağlantılı olduğu için bu alanların temizliği ve hijyeni son derece önemlidir.

Endüstriyel temizliğe konu olan bu alanların temizliği ancak bu konuda eğitimli ve tecrübeli kişilerce yapılmalıdır. Uzman olmayan kişilerce yapılacak temizlik hijyen sağlamayacağı gibi endüstriyel makine ve ekipmanlarda zarar görebilir.

Doğru temizlik için gerekli girdiler Doğru kimyasal + Doğru Ekipman 9 Uzman Kişidir. Biz Desni olarak endüstriyel alanlarınızın temizliği için konusunda uzman personelimiz ile son teknoloji endüstriyel temizlik makine-ekipmanımız ve en kaliteli temizlik kimyasalları ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Kalite Politikamız

Hizmet kalitesinin sürekliliği için, gerekli olan sağlıklı bilgi akışının, iyi bir ekip çalışması ile olacağına inanırız.
  • Mutfaklarımız
  • Mal Kabulü ve Ürün Depolama Kuralları
  • Ürün İşletme Kuralları, Ekipman ve su hijyeni
  • Personel ve Servis Hijyeni
  • Dezenfeksiyon
  • İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Mutfaklarımız

Üretilen tüm ürünlerden, şahit numuneler alır ve onları 72 saat süreyle muhafaza ederiz. Çiğ tüketilen meyve sebzelerin klorlanmasına büyük titizlik gösterir; yemeklerin ısısını 5 saat süreyle muhafaza eden termoportlar içinde, sıcak – soğuk zinciri bozulmadan servis noktalarına sevk ederiz. Yemeklerimizin pişirilmesininde, son teknolojiyi içeren kombi fırınlar kullanırız.

Her sabah, gıda mühendislerimiz, yemeklerin iç sıcaklıklarını ölçer ve kayıt altına alır; “tadım” ekimiz de yemeklerin kontrolünü yapar.

Müşteri memnuniyetini arttırmak ve ürün yelpazemizi genişletmek için, düzenli aralıklarla farklı yörelerin mutfaklarından da örnekler sunuyor; değişik lezzetlere ulaşmak adına aşçılarımız arasında yarışmalar düzenliyoruz. Bünyemizde yapılan her ürünün tarifi; şirket politikamız gereği olarak kayıt altına alınmaktadır.

Mal Kabulü ve Ürün Depolama Kuralları

Türk Gıda Kodeksi ve TS standartlarını kapsayacak şekilde hazırlanmış Tıkıntı Gıda ürün alım kriterlerine uygun olarak, gelen tüm malzemeyi büyük bir titizlikle incelemekte ve malzeme kabülü yapmaktayız. Ürünlerin kriterlerimize uymadığı durumlarda, ürünleri iade etmekteyiz. Firmalarla bağlantıya geçip, yeni gelecek ürünün kalitesini kontrol altına almaktayız.

Soğuk odalarda depolama kuralları (sıcaklık kontrolleri, streçleme ve etiketleme isitemi), ilk çıkar kuralının uygulanması (FIFO) gibi depolama sırasında gerekli tüm tedbirleri almaktayız.

Ürün İşletme Kuralları, Ekipman ve Su Hijyeni

Ürünün işlenmesi, pişirilmesi, soğutulması sevkiyatı ve kritik noktalar dikkate alınarak planlanır. Bu kontrol aşamaları, proses kontrol formu ve ürün ayıklama formu ile kayıt altına alınır.

Periyodik olarak ürünlerden ve içme sularından numuneler alır; akredite olmuş laboratuvarda analiz ettirir; analiz sonuçlarını müşterilerimize göndeririz.

Periyodik aralıklarla yüzeylerden SWAB çubuğu ile mikrobiyel yük örneği alır; gerekli analizleri akredite olmuş bir laboratuvarda yaptırırız. Gerekli hallerde, personelimize konuyla ilgili yeniden eğitim veririz.

Personel ve Servis Hijyeni

Personel, tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardaklar başta olmak üzere tüm ekipmanları servis şekli ve hijyen koşulları ile ilgili bilgilendirilir. Sıcak yemek servis kurallarına göre; sıcak yiyecekler 85 c’ye ayarlı benmarilerde sunulur. Soğuk yemek servis kurallarına göre soğuk yiyecekler, +4 c’ye ayarlı soğuk sunum barlarında sunulur. Servis süresi sonunda, kalan tüm yiyecek maddeleri imha edilir.

Servis başlangıcında, sunum öncesi kontrol formları ile yemeklerin sıcaklıkları, tat, koku, görüntü gibi özellikleri kontrol edilerek kayıt altına alınır. Servis bitiminde, öğündeki hizmeti değerlendiren birim kontrol formu kullanılır.

İnsan kaynakları, mikrobiyolejik ve yabancı madde konterminasyonunu önlemek amacıyla personelimize yemek üretimi ve servis sırasında, el ve vücut temizliğinin önemi konsunda bilinçlendirilir; onların sağlık portör kontrollerini düzenli olarak yaptırırız.

Dezenfeksiyon

Deterjan kullanımı; Kullandığımız kimyasallar; doğaya ve insana zararı olmadığı onaylanmış, her türlü kalite standardına sahip, çevre belgeli kimyasallardır.

Sebze ve Yeşil Yapraklı Ürünlerde Dezenfeksiyon; Her ürün çeşidinin dezenfeksiyon şekli ve aşaması, dezenfektan kullanım prensibi ile belirlenmiştir. Domates, salatalık, havuç gibi sebzelerin önce yıkanıp, daha sonra doğranması; dış kabuktan iç çeperlere bakteri bulaşmasını önlemek açısından önemlidir. Aşamalar sırasıyla şöyledir: Akan su altında iyice yıkama, ön ayıklama, dezenfeksiyon, durulama, doğrama&rendeleme, Iceberg, marul, kıvırcık, tere, dereotu gibi sebzelerin önce doğranıp, daha sonra dezenfekte edilmesi; dezenfektanın yüzeye daha iyi temas etmesi amacıyla gereklidir.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

4857 sayılı İş Kanunu ile ilgili yönetmelikler çerçevesinde, İş Sağlığı ve Güvenlik kapsamında, yangın ve depreme karşı bilinçlendirme, kişisel koruyucu donanımlar ve kullanımı, kimyasal maddelerin kullanımı ve riskleri, ergonomi, işyerindeki tehlikeler ve riskler, elektrik tehlikeleri ve riskleri gibi eğitimler vermekteyiz. İşyerimizde karşılaşabilecek risklere karşı değerlendirmeler yapmakta; gerekli hallerde düzeltici ve önleyici faaliyetleri planlamaktayız.

6 ayda bir, İş Kanunu ve ilgili yönetmeliklere uygunluğumuz değerlendirilmektedir. Acil durumlar için, tatbikatlar yapmakta ve bu tatbikatları kayıt altına almaktayız. Olası iş kazalarını raporlayarak, gerekli tedbirleri uygulamaktayız. Tüm bu çalışmalarımızı, her yıl kalite belgelendirme kuruluşlarına, üçüncü göz bağımsız denetimleri yaptırarak kontrol etmekteyiz.